# DSEI12-12A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DSEI12-12A
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dsei12-12a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dsei12-12a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 11A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 70 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220AC
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 2.6 V @ 12 A