Part Number: DSEE30-12A Manufacturer: IXYS Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/dsee30-12a RFQ URL: https://distyparts.com/product/dsee30-12a#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/19/18/8119181-DSP45-16A-ND.jpg Summary: DSEE30-12A is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by IXYS and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: DSEE30-12A is a diodes - rectifiers - arrays from IXYS. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 200 A @ 1200 V Diode Configuration: 1 Pair Series Connection Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -55°C ~ 175°C Reverse Recovery Time (trr): 30 ns Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TO-247AD Technology: Standard Voltage: 2.5 V @ 30 A Distributor Offers: 1. Partservice | Stock: 9 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 1 Total Stock: 9 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/ixys Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/dsee30-12a