# DSEE30-12A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DSEE30-12A
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dsee30-12a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dsee30-12a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/19/18/8119181-DSP45-16A-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 200 A @ 1200 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Series Connection
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 30 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-247AD
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 2.5 V @ 30 A