# DSCQ00100L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DSCQ00100L
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dscq00100l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dscq00100l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/56/-E/2156-ESD11A5.0DT5G-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 mA
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 210 @ 2mA, 10V
- **Frequency:** 150MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 100 mW
- **Supplier Device Package:** USSMini3-F1-B
- **Transistor Type:** NPN
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 300mV @ 10mA, 100mA
- **Voltage:** 50 V