# DSC6331MI1BA-027.0000T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DSC6331MI1BA-027.0000T
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dsc6331mi1ba-027-0000t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dsc6331mi1ba-027-0000t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 3mA (Typ)
- **Frequency:** 27 MHz
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** LVCMOS
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- **Spread Spectrum Bandwidth:** ±0.50%, Center Spread
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.3V