# DSC6331HI1BA-027.0000T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DSC6331HI1BA-027.0000T
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dsc6331hi1ba-027-0000t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dsc6331hi1ba-027-0000t#rfq
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 3mA (Typ)
- **Frequency:** 27 MHz
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** LVCMOS
- **Size:** 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
- **Spread Spectrum Bandwidth:** ±0.50%, Center Spread
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.3V