# DSC6013HI2A-024.0000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DSC6013HI2A-024.0000
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dsc6013hi2a-024-0000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dsc6013hi2a-024-0000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 1.3mA (Typ)
- **Frequency:** 24 MHz
- **Frequency Stability:** ±25ppm
- **Function:** Standby (Power Down)
- **Height:** 0.035" (0.89mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **Ratings:** AEC-Q100
- **Size:** 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.71V ~ 3.63V