# DSC6011CI2A-080.0000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DSC6011CI2A-080.0000
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dsc6011ci2a-080-0000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dsc6011ci2a-080-0000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Absolute Pull Range (APR):** ±25ppm
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 1.3mA (Typ)
- **Frequency:** 80 MHz
- **Function:** Standby (Power Down)
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **Ratings:** AEC-Q100
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.71V ~ 3.63V