# DSC1001DI1-025.0000T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DSC1001DI1-025.0000T
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dsc1001di1-025-0000t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dsc1001di1-025-0000t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 6.3mA
- **Frequency:** 25 MHz
- **Frequency Stability:** 卤50ppm
- **Function:** Standby (Power Down)
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **Ratings:** AEC-Q100
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.3V