Part Number: DSA90C200HR Manufacturer: IXYS Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/dsa90c200hr RFQ URL: https://distyparts.com/product/dsa90c200hr#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/25/98/8125984-DMA50P1200HR-ND.jpg Summary: DSA90C200HR is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by IXYS and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: DSA90C200HR is a diodes - rectifiers - arrays from IXYS. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 2 mA @ 200 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -55°C ~ 175°C Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: ISO247 Technology: Schottky Voltage: 910 mV @ 45 A Distributor Offers: 1. ACK ELEKTRONIK | Stock: 36 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 1 Total Stock: 36 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/ixys Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/dsa90c200hr