# DSA6111HL1B-018.4320VAO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DSA6111HL1B-018.4320VAO
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dsa6111hl1b-018-4320vao
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dsa6111hl1b-018-4320vao#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 3mA (Typ)
- **Frequency:** 18.432 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Standby (Power Down)
- **Height:** 0.035" (0.89mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Output:** CMOS
- **Ratings:** AEC-Q100
- **Size:** 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.3V