# DSA300I100NA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DSA300I100NA
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dsa300i100na
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dsa300i100na#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/03/02/8103024-VBE60-06A-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 4.86nF @ 12V, 1MHz
- **Current:** 300A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SOT-227B
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 990 mV @ 300 A