# DS760SL-3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DS760SL-3
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ds760sl-3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ds760sl-3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/04/12450428-454-1434-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE
- **Current:** 62.3 A
- **Efficiency:** 91%
- **Mounting Type:** Rack Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 50°C
- **Power (Watts):** 760W
- **Size:** 12.68" L x 2.15" W x 1.57" H (322.0mm x 54.5mm x 40.0mm)
- **Type:** Front End
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC