# DS750PED-3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DS750PED-3
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ds750ped-3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ds750ped-3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/49/73/12497390-454-1550-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE
- **Current:** 62.5 A
- **Efficiency:** 94%
- **Mounting Type:** Rack Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 50°C
- **Power (Watts):** 750W
- **Size:** 7.74" L x 3.40" W x 1.52" H (196.5mm x 86.3mm x 38.5mm)
- **Type:** Front End
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC