# DS495SPE-3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DS495SPE-3
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ds495spe-3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ds495spe-3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** BSMI, CB, CCC, CE
- **Current:** 41.25 A
- **Efficiency:** 94%
- **Mounting Type:** Rack Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 55°C
- **Power (Watts):** 495W
- **Size:** 7.74" L x 3.40" W x 1.52" H (196.5mm x 86.3mm x 38.5mm)
- **Type:** Front End
- **Voltage:** 3 kV