# DS450-3-001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DS450-3-001
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ds450-3-001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ds450-3-001#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE
- **Current:** 37 A
- **Efficiency:** 84%
- **Mounting Type:** Rack Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 50°C
- **Power (Watts):** 450W
- **Size:** 12.03" L x 3.07" W x 1.52" H (305.6mm x 78.0mm x 38.6mm)
- **Type:** Front End
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC