# DS4425BN+
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DS4425BN+
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** ClockTiming
- **Subcategory:** Programmable Timers and Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ds4425bn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ds4425bn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/99/03/04/9903047-DS4266P_-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 53 mA
- **Frequency:** 425MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Supplier Device Package:** 10-LCCC (5x3.2)
- **Type:** Clock Oscillator
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V