# DS2250T-64-16
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DS2250T-64-16
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ds2250t-64-16
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ds2250t-64-16#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** SIO, UART/USART
- **Core Processor:** 8051
- **Core Size:** 8-Bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 32
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** Power-Fail Reset, WDT
- **Program Memory Size:** 64KB (64K x 8)
- **Program Memory Type:** NVSRAM
- **Speed:** 16MHz
- **Supplier Device Package:** 40-SIMM
- **Voltage:** 4.75V ~ 5.25V