# DS1E-ML2-DC12V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DS1E-ML2-DC12V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Signal Relays, Up to 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ds1e-ml2-dc12v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ds1e-ml2-dc12v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 30 mA
- **Coil Type:** Latching, Dual Coil
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 2 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 8.4 VDC
- **Operate Time:** 10 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 5 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 250VAC, 220VDC - Max