# DS1200HE-3-002
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DS1200HE-3-002
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ds1200he-3-002
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ds1200he-3-002#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB
- **Current:** 100 A
- **Efficiency:** 94%
- **Mounting Type:** Rack Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 1200W
- **Size:** 11.00" L x 3.20" W x 1.57" H (279.4mm x 81.3mm x 39.9mm)
- **Type:** Front End
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC