# DS1091LUA-027+
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DS1091LUA-027+
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** ClockTiming
- **Subcategory:** Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ds1091lua-027
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ds1091lua-027#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Differential:** No/No
- **Divider:** Yes/No
- **Frequency:** 27MHz
- **Input:** Clock
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Output:** Clock
- **PLL:** No
- **Ratio:** 1:1
- **Supplier Device Package:** 8-uMAX/uSOP
- **Type:** Spread Spectrum Clock Generator
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V