# DS1077U-125+
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DS1077U-125+
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** ClockTiming
- **Subcategory:** Programmable Timers and Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ds1077u-125
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ds1077u-125#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50 mA
- **Frequency:** 15.2kHz ~ 125MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Supplier Device Package:** 8-uMAX/uSOP
- **Type:** Oscillator, Fixed Frequency (Dual)
- **Voltage:** 4.75V ~ 5.25V