# DS1077LZ-60+
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DS1077LZ-60+
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** ClockTiming
- **Subcategory:** Programmable Timers and Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ds1077lz-60
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ds1077lz-60#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/62/53/2662534-MAX366ESA_-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 25 mA
- **Frequency:** 7.32kHz ~ 60MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Type:** Oscillator, Fixed Frequency (Dual)
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.6V