# DS1-20-0003
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DS1-20-0003
- **Manufacturer:** Schurter Inc.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ds1-20-0003
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ds1-20-0003#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/94/93/8694934-486-3149-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 3.15A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 26mOhm
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.787" L x 0.787" W (20.00mm x 20.00mm)
- **Voltage Rating:** 600V