# DS05-127-2-08BK-SMT-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DS05-127-2-08BK-SMT-TR
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** DIP Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ds05-127-2-08bk-smt-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ds05-127-2-08bk-smt-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Level:** Flush, Recessed
- **Actuator Type:** Slide (Standard)
- **Circuit:** SPST
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Current Rating (Amps):** 25mA
- **Height Above Board:** 0.094" (2.40mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 8
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm), Half
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Voltage Rating:** 24VDC