# DS02-254-1L-12BE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DS02-254-1L-12BE
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** DIP Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ds02-254-1l-12be
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ds02-254-1l-12be#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Level:** Raised
- **Actuator Type:** Piano
- **Circuit:** SPST
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Current Rating (Amps):** 25mA
- **Height Above Board:** 0.378" (9.60mm)
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 12
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm), Full
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 24VDC