# DS01C-254-S-05BE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DS01C-254-S-05BE
- **Subcategory:** DIP Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ds01c-254-s-05be
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ds01c-254-s-05be#rfq
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Current Rating (Amps):** 25mA
- **Height Above Board:** 0.264" (6.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 5
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm), Full
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 24VDC