# DRV-24V240W1PN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DRV-24V240W1PN
- **Manufacturer:** Delta Electronics
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/drv-24v240w1pn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/drv-24v240w1pn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 85 ~ 276 VAC
- **Applications:** Industrial, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB Scheme, CE, EN, SIQ, UL
- **Current:** 10A
- **DC Voltage:** 88V
- **Efficiency:** 94.73%
- **Features:** Adjustable Output, IP20, PFC, Universal Input
- **Input Type:** AC or DC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 240W
- **Size:** 5.47" L x 2.36" W x 4.88" H (139.0mm x 60.0mm x 124.0mm)
- **Voltage:** 3 kV