Part Number: DRT-DTH-50-80 Manufacturer: Littelfuse Inc. Category: Switches Subcategory: Magnetic, Reed Switches Product URL: https://distyparts.com/product/drt-dth-50-80 RFQ URL: https://distyparts.com/product/drt-dth-50-80#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/15/02/69/15026942-HE508-ND.pdf Summary: DRT-DTH-50-80 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Littelfuse Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: DRT-DTH-50-80 is a magnetic, reed switches from Littelfuse Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Capacitance: 2 pF Circuit: SPDT Current: 2A (DC) Length: 3.375" (85.73mm) Mounting Type: Through Hole Operate Range: 50 ~ 80AT Operate Time: 5.5 ms Operating Temperature: -20°C ~ 125°C Power: 50W Release Time: 8 ms Size: 0.210" Dia x 1.500" L (5.33mm x 38.10mm) Termination Style: Axial Type: Glass Body Reed Voltage: 500 V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/littelfuse-inc Category Page: https://distyparts.com/category/switches/magnetic-reed-switches Canonical URL: https://distyparts.com/product/drt-dth-50-80