# DRT-DTH-50-55
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DRT-DTH-50-55
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Magnetic, Reed Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/drt-dth-50-55
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/drt-dth-50-55#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 2 pF
- **Circuit:** SPDT
- **Current:** 2A (DC)
- **Length:** 3.375" (85.73mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operate Range:** 50 ~ 55AT
- **Operate Time:** 5.5 ms
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 125°C
- **Power:** 50W
- **Release Time:** 8 ms
- **Size:** 0.210" Dia x 1.500" L (5.33mm x 38.10mm)
- **Termination Style:** Axial
- **Type:** Glass Body Reed
- **Voltage:** 500 V