# DRS-24V50W1NR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DRS-24V50W1NR
- **Manufacturer:** Delta Electronics
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/drs-24v50w1nr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/drs-24v50w1nr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 85 ~ 264 VAC
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cULus, cURus, TUV
- **Current:** 2.1A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Adjustable Output, IP20, Load Sharing, Universal Input
- **Input Type:** AC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 50W
- **Size:** 3.52" L x 1.18" W x 2.95" H (89.5mm x 30.0mm x 75.0mm)
- **Voltage:** 3 kV