# DRP048V120W1BA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DRP048V120W1BA
- **Manufacturer:** Delta Electronics
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/drp048v120w1ba
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/drp048v120w1ba#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 85 ~ 264 VAC
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** ATEX EN, CB Scheme, CE, CSA, DNV GL, EAC, EN, SIQ, UL
- **Current:** 2.5A
- **Efficiency:** 91%
- **Features:** Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
- **Input Type:** AC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 80°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 120W
- **Size:** 4.85" L x 1.97" W x 4.76" H (123.1mm x 50.0mm x 121.0mm)
- **Voltage:** 4 kV