# DR254D254P24F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DR254D254P24F
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Adapter, Breakout Boards
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dr254d254p24f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dr254d254p24f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Thickness:** 0.063" (1.60mm)
- **Material:** FR4 Epoxy Glass
- **Number of Positions:** 24
- **Package Accepted:** 2.54mm Header
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Proto Board Type:** Connector to DIP
- **Size:** 1.200" L x 0.700" W (30.48mm x 17.78mm)