# DR200DR254P20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DR200DR254P20
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Adapter, Breakout Boards
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dr200dr254p20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dr200dr254p20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Thickness:** 0.063" (1.60mm)
- **Material:** FR4 Epoxy Glass
- **Number of Positions:** 20
- **Package Accepted:** 2mm Connector
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)
- **Proto Board Type:** SMD to DIP
- **Size:** 1.000" L x 0.700" W (25.40mm x 17.78mm)