# DR14-205B-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DR14-205B-C
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Terminals
- **Subcategory:** Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dr14-205b-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dr14-205b-c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Material:** Brass
- **Features:** Butted Seam, Serrated Termination
- **Gender:** Female
- **Insulation:** Non-Insulated
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line), Right Angle
- **Tab Thickness:** 0.032" (0.81mm)
- **Tab Width:** 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm)