# DR127D254P40M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DR127D254P40M
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Adapter, Breakout Boards
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dr127d254p40m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dr127d254p40m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Thickness:** 0.062" (1.57mm) 1/16"
- **Material:** FR4 Epoxy Glass
- **Number of Positions:** 40
- **Package Accepted:** 1.27mm Header
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)
- **Proto Board Type:** Connector to DIP
- **Size:** 0.900" x 2.000" (22.86mm x 50.80mm)