# DR127D254P20F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DR127D254P20F
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Adapter, Breakout Boards
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dr127d254p20f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dr127d254p20f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Thickness:** 0.062" (1.57mm) 1/16"
- **Material:** FR4 Epoxy Glass
- **Number of Positions:** 20
- **Package Accepted:** 1.27mm Header
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)
- **Proto Board Type:** Connector to DIP
- **Size:** 0.700" x 1.000" (17.78mm x 25.40mm)