# DR050D254P050
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DR050D254P050
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Adapter, Breakout Boards
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dr050d254p050
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dr050d254p050#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Material:** FR4 Epoxy Glass
- **Number of Positions:** 50
- **Package Accepted:** 0.5mm Connector
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)
- **Proto Board Type:** Connector to DIP
- **Size:** 2.500" L x 1.000" W (63.50mm x 25.40mm)