# DR050D254P030
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DR050D254P030
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Adapter, Breakout Boards
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dr050d254p030
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dr050d254p030#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Material:** FR4 Epoxy Glass
- **Number of Positions:** 30
- **Package Accepted:** 0.5mm Connector
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)
- **Proto Board Type:** Connector to DIP
- **Size:** 1.500" L x 0.700" W (38.10mm x 17.78mm)