# DR040D254P100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DR040D254P100
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Adapter, Breakout Boards
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dr040d254p100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dr040d254p100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Material:** FR4 Epoxy Glass
- **Number of Positions:** 100
- **Package Accepted:** 0.4mm Connector
- **Pitch:** 0.016" (0.40mm)
- **Proto Board Type:** Connector to DIP
- **Size:** 5.000" L x 1.500" W (127.00mm x 38.10mm)