# DPV-5.0-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DPV-5.0-100
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dpv-5-0-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dpv-5-0-100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 5 A
- **DC Resistance (DCR):** 59mOhm Max
- **Height:** 1.378" (35.00mm)
- **Inductance:** 100 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 1.260" L x 0.807" W (32.00mm x 20.50mm)
- **Tolerance:** ±15%