# DPV-0.5-330
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DPV-0.5-330
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dpv-0-5-330
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dpv-0-5-330#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 500 mA
- **DC Resistance (DCR):** 265mOhm Max
- **Height:** 0.787" (20.00mm)
- **Inductance:** 330 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.701" L x 0.504" W (17.80mm x 12.80mm)
- **Tolerance:** ±15%