# DPPM12D33K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DPPM12D33K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dppm12d33k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dppm12d33k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/53/31/2153315-338-4384-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
- **Capacitance:** 3300 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.571" (14.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.827" (21.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.984" L x 0.295" W (25.00mm x 7.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1200V (1.2kV)