# DPPM10S39K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DPPM10S39K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dppm10s39k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dppm10s39k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/52/84/2152844-338-4070-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
- **Capacitance:** 0.039 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.906" (23.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.043" (26.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 1.220" L x 0.551" W (31.00mm x 14.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)