# DPP6S68K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DPP6S68K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dpp6s68k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dpp6s68k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/37/92/2237927-DPP1P33K-F-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 0.068 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Features:** Low ESR
- **Height:** 0.984" (25.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V