# DPP4S33K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DPP4S33K
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dpp4s33k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dpp4s33k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/51/32/2151327-338-4065-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 0.033 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Features:** Low ESR
- **Height:** 0.787" (20.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.768" L x 0.394" W (19.50mm x 10.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V