# DPM2W6P8K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DPM2W6P8K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dpm2w6p8k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dpm2w6p8k-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 6.8 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Features:** Low ESR, Low ESL
- **Height:** 1.417" (36.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.575" (40.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.850" L x 0.906" W (47.00mm x 23.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V