# DPM2S47K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DPM2S47K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dpm2s47k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dpm2s47k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/56/05/2156050-338-4060-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 0.047 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Features:** Low ESR, Low ESL
- **Height:** 0.551" (14.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.512" L x 0.276" W (13.00mm x 7.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V