# DPFF2P12J-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DPFF2P12J-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dpff2p12j-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dpff2p12j-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.12 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.551" (14.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.720" (18.30mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.299" L x 0.551" W (33.00mm x 14.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 250V