# DPFF16S12J-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DPFF16S12J-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dpff16s12j-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dpff16s12j-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.012 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.752" (19.10mm)
- **Lead Spacing:** 1.094" (27.80mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.701" L x 0.752" W (43.20mm x 19.10mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1600V (1.6kV)